Az alo a legrgebbi gygynvnyek kz tartozik, mr a Kr.e.V. vezredben hasznltk a Fldkzi-tenger keleti mellkn. Az els rsos emlk Kr. E. 2200-bl egy sumer agyagtbln maradt fenn rla, amelyet Nippur vrosban / a mai Irak terletn/ talltak meg. Ezen a tbln az alo tbb ms, klnsen gygyt hats nvnnyel egytt szerepel. Ennek a pozsgs nvnynek a gygyt hatsrl elszr a Kr. E. 1550 tjn ksztett egyiptomi gygynvnyes " knyvn", az Ebers-fle papirusztekercseken tallunk rszletes ismertetst. Ezen a tekercsen egszen a Kr. E. V. vezredig visszanylva ismertetik az sszes hagyomnyos alkalmazsmdot. Kls s bels tnetekre tizenkt orvosi receptet jegyeztek fel, melyben f szerepet kap az alo.
Kleoptra szpsg elixrje
Az alo a kultikus s orvosi hasznlaton kvl, -amely a feljegyzsek szerint fleg a balzsamozsban, a fstlsben, valamint a szkrekeds vagy a fejfjs s a ntha enyhtsben jtszott szerepet, - a szpsgpolsban is fontos volt. Kleoptra igen nagyra becslte ezt a nvnyt, hogy bre hamvassgt megrizze, a friss levelek kocsonys blszvett frdadalkknt hasznlta. Szemkrnyknek desgt pedig az alo szrtott rszeibl ksztett porral vta meg.
Az Arabok nyomdokain
Elszr az arabok fejlesztettek ki olyan eljrst, amellyel kereskedelmi mennyisg alokivonatot lehetett ellltani. Prssel vagy egyszeren lbbal taposva nyomtk ki a levelek nedvt, ezt azutn kecskebrrel kiblelt talajmlyedsbe tltttk s a napon szrtottk. Az gy nyert, alointartalm nyersdrogot- gy hvjk a gygyszerszetben a gygynvnyek gygyhats anyagt- elssorban hashajtknt, de ms clokra is hasznltk. Arab kereskedk rvn jutott el a nvny Eurpba s zsiba. Az alo nv az arab alloeh szbl ered, amely keser, fnyes anyagot jelent.
Nagy Sndor harca Szokotra szigetrt
Arab forrsok szerint a Kr.e. IV. szzadban lltlag Arisztotelsz javasolta tantvnynak Nagy Sndornak, hogy hdtsa meg az Indiai-cenban elhelyezked Szokotra szigett az ott tallhat gygynvny miatt. A hres hadvezr szmra a sziget megszllsa sszernek ltszott, mert az alo gyors gygyulst igrt sebeslt katoninak. Homly fedi, hogy Nagy Sndor vghezvitte-e ezt a vllakzst, az viszont bizonyos: az deni-bl kzelben fekv sziget annak idejn az alo termesztsnek, feldolgozsnak s kereskedelmnek kzpontja volt.
Hippokratsz – az orvostudomny atyja
Nagy Sndor hdt hadjrataival egy idben jutott el Grgorszgba ennek a gygyhats nvnynek a hre. Hipporatsz is, aki elsknt vlasztotta el a gygytst a mgikus-vallsos tevkenysgektl, s igyekezett racionlis magyarzatot tallni a klnfle betegsgekre, ismerte az alo gygyt hatst. Ksbb Pedaniosz Dioszkoridsz tbb oldalt szentelt ennek a nvnynek "De Materia Medica" cm mvben, amely egszen az jkor hajnalig jelents hatst gyakorolt a nyugati orvoslsra.
Rgi hagyomny az j kontinensen
Az alo mr Kolombusz partraszllsa eltt nagy becsben tartott gygynvny volt a trpusi Mexik, Kzp-s dlamerika slakosai krben. Kolumbiban pldul a gyerekek kezt s lbt kentk be a levl friss kocsonys belsejvel, hogy megvdjk ket a rovarcspsektl. Az indinok nem csak gsi sebekre, vesegyulladsra s hgyti fertzsekre, valamint prosztatagyulladsra, hanem potencianvel szerknt s az letkor meghosszabbtsra is alkalmaztk az alot. Az indin meskben is elfordul az rk ifjsg forrsa. Olyan ktrl van itt sz, amelynek kzepn egy alo n. A monda szerint az aki ennek vizben megmrtzik, vekkel megfiatalodik.
A spanyol konkvisztdorok
Amikor a spanyol hdtk s misszionriusok partraszlltak az j kontinensen, nemcsak veszedelmet hoztak az slakosokra, hanem azrt volt nhny ldsos dolog is a tarsolyukban. Tbbek kztt az alo, amely annak idejn mr meghonosodott Spanyolorszgban. A hdtk az j gyarmatokon sem akartak lemondani e nvny gygyt hatsrl. Br a spanyolok Hispanioln, a mai Kubban s ms karibi szigeteken is shonos alofajokra bukkantak, ezek rendszeres termesztse s gygyszati felhasznlsa csak az eurpai jezsuita szerzetesek rvn indult be.
Aloe - mtosz s valsg
Az alo helye ktsgkvl a legfontosabb gygynvnyek kztt van. Ennek ellenre hossz idn t nem tlttt be olyan fontos szerepet a nyugati orvoslsban, mint amilyet gygyerejnek s sokoldal felhasznlsi lehetsgeinek ksznheten megrdemelt volna. Felteheten abbl addik ez, hogy ennek a sivatagi nvnynek- valdi hatsai mellett- mindig misztikus erket is tulajdontottak. Az rk ifjsg s a halhatatlansg nvnyeknt tiszteltk- s ez termszetesen olyan igny, amelynek mg egyetlen gygyervel rendelkez nvny sem tudott eleget tenni. Ez sok orvos szmra elegend ok volt arra, hogy megmosolyogja ezt az elkpzelst s mellzze ezt a nvnyt.
|